maska przeciwpyłowaW okresie jesienno-zimowym w wielu miastach Polski drastycznie wzrasta poziom zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Dlatego warto wówczas zainwestować w dobrą maskę przeciwpyłową. Jednak wcale wybór nie jest w tym zakresie łatwy.

Czy maska przeciwpyłowa jest potrzebna?

Smog, a więc zawieszone w powietrzu niewielkie cząsteczki organiczne i mineralne o średnicy rzędu kilkunastu mikronów nie da się zatrzymać przy pomocy chusteczki higienicznej czy maseczki chirurgicznej. Materiały te mają za duże pory. Skuteczne w tej sytuacji są tylko i wyłącznie profesjonalne maski.

Jaką maskę przeciwpyłową wybrać?

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju maski – przeznaczone dla biegaczy, spacerowiczów czy rowerzystów. Modele przeznaczone do wielokrotnego użytku nie są niestety tanie. Kosztują nawet kilkaset złotych, a przy tym wymagają regularnego wymieniania filtrów na nowe. Znacznie tańsze są maski jednorazowe, ale z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczeń ich zakup nie jest opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Pozostaje jeszcze wybór między maskami z filtrami od DragonMask oraz pochłaniaczami. Najpopularniejsze wyposażone są w nowoczesne filtry węglowe. Jednak filtry nadają się tylko do wyłapywania zanieczyszczeń suchych.