smog skutkiCzy smog w naszym kraju rzeczywiście jest tak dużym problemem, jak przedstawiają to media w ostatnim czasie? Czy rzeczywiście powinniśmy stosować maseczki antysmogowe, aby chronić własne drogi oddechowe przed pyłem znajdującym się w powietrzu, którym oddychamy?

Smog przyczyny

Wbrew pozorom smog w naszym kraju nie rozwinął się w ciągu ostatnich kilku lat, ale jest problemem o znacznie dłuższej genezie. Na jego występowanie szczególnie narażone są miasta ze starszą zabudową, w której powszechnie wykorzystuje się piece kaflowe spalając w nich niskiej jakości węgiel. Jeżeli do tego dodamy niesprzyjające warunki pogodowe – brak wiatru – to możemy mieć do czynienia z tygodniami utrzymująca się chmurą zanieczyszczeń nad miastem. Na takiej samej zasadzie występuje smog w Chinach.

Smog skutki dla zdrowia

Jakie są jednak skutki smogu i wdychania szkodliwych pyłów znajdujących się w powietrzu? Oprócz znacznie cięższego oddychania i możliwego kaszlu, długotrwałe wdychanie smogu może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń związanych z drogami oddechowymi. Co prawda w naszym kraju nie jest to jeszcze tak wyraźne, jak chociażby we wspomnianych powyżej Chinach, to jednak do lekarzy specjalistów już zgłaszają się pierwsi pacjenci, którzy wskazują właśnie na długotrwałe „smogowe inhalacje”.